Max 300KN Hydraulic Universal Testing Machine with auto calibration GB/T228-2002
Dongguan Liyi Environmental Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : LIYI
Model Number : LY-300B
Certification : ISO
Place of Origin : Guangdong , China
MOQ : 1 Piece
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, T/T, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100 Pieces per Month
Delivery Time : 15 days after receving deposit
Packaging Details : Standard Export Wooden Case
Max. Load(KN) : 300
Force-measuring accuracy : ±1%
Deformation-measuring Range : 1~100%FS
Deformation-measuring Accuracy : 1%
Constant-speed Control Accuracy : 1% of set value
Fulcrum diameter : 30mm
Contact Now
Brief Introduction
college labs, etc.
Features:
precise hydraulic cylinder.
2. The whole test is accomplished by using keyboard and mouse.
of curls, part of which can be magnified.
4. Auto zero set, auto calibration, continuous measurement without split speed.
5. Proper functions of self-check and self-diagnostics.
protection, speed control.
7. Stepless speed control, and easy switch over between various control modes.
observation.
9. Realization of the procedure to run automatically by setting test parameter.
according to the users settings.
11. Test and processing of a set of specimens and data
12. Hydraulic clamps are controlled by key press to be more reliable.
13. Inter-laboratory network
Specifications:
Model
LY-300B
LY-300C
Max. Load(KN)
300
Force-measuring Range
4~100%FS)
2~100%FS
Force-measuring accuracy
±1%
Deformation-measuring Range
1~100%FS
Deformation-measuring Accuracy
1%
Constant-speed Control Accuracy
1% of set value
Max. tensile space
620mm
580mm
Max. Compression space
550mm
500mm
Circular-specimen Diameter
0~32mm
6~22mm
Flat-specimen thickness
0~15mm
0~15mm
Distance between supporting point in bending test
400mm
400mm
Fulcrum diameter
30mm
30mm
Distance between two columns
495mm
460mm
Piston displacement
200mm
200mm